Když začneme konverzaci o pokeru, mnoho lidí si představí zelenou barvu látky, barevné barevné žetony různých nominálních hodnot a samozřejmě hrací karty, bez kterých by hra neexistovala. Z karet jsou sestavovány vzácné kombinace speciální pokerové hierarchie, z nichž některé se stávají legendami – vezměme si například sen každého pokerového hráče Royal Flush nebo slavnou Dead Man’s Hand.

Existuje mnoho zábavy s hazardními kartami, ale poker má své vlastní speciální karty. V tomto materiálu se podrobněji dozvíme, jaké přesně jsou vlastnosti a rozdíly mezi pokerovými kartami a klasickými.

Na úsvitu pokerové historie se hráči samozřejmě museli spokojit s obyčejnými papírovými kartami a žetony nebyly nijak zvláštní kvality a pro první velké turnaje či soutěže se tiskly nové balíčky. Vzhledem k tomu, že papír nebo lepenka se příliš rychle opotřebovaly a získaly charakteristické znaky – škrábance, záhyby nebo oděrky.

A pokud pro domácí hru neměly takové „značky“ žádný zvláštní význam, pak se pro profesionály staly jakousi „skvrnou“, pomocí které můžete rozeznat tu či onu kartu v rukou soupeře nebo ji učinit rozpoznatelnou ve vlastních rukou. Což by zase mohlo způsobit ofenzivní porážku nebo ne úplně čisté vítězství.

V moderním světě výrobci potěší hráče nejen pestrým sortimentem, ale také velmi kvalitními plastovými kartami pro hraní pokeru a ty zase prakticky nepodléhají opotřebení.

Počet karet v balíčku pokeru

Začněme počtem hracích karet v pokerovém balíčku. Ve většině nebo v klasické verzi obsahuje pokerový balíček 52 karet čtyř barev – srdce, káry, kříže, piky. Každá z barev má 13 karet od nejnižší – dvojky po nejvyšší – eso.

K dispozici jsou také balíčky 54 hracích karet – to jsou sady, kde jsou navíc dvě karty s Jokerem, ale tato postava se ve hře poker nepoužívá.

Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že všechny strategie, pravidla a statistiky hry jsou založeny na přesném počtu karet v pokerovém balíčku, není možné karty nevytáhnout nebo nepřidat.

Velikost pokerové karty

Jedním z hlavních rozdílů mezi pokerovým balíčkem je velikost jeho karet – jsou větší než obvykle. Klasická pokerová karta je obvykle 88 mm vysoká a 63 mm široká. Ačkoli mnoho lidí raději používá ke hraní karty Bridge, jsou stejně vysoké, ale užší – 57 milimetrů, to znamená, že je pohodlnější pro míchání rukama.

Něco jiného v pokerových kartách je větší než ostatní – to je velikost indexu, tedy grafické znázornění nominální hodnoty. To bylo provedeno pro pohodlí hráčů. Na obalu balíčku můžete vidět označení „Large Index“, „Poker Index“ nebo „Jumbo Index“.

Kvalitní hrací karty pro poker

Jak jsme již řekli, dnes výrobci vyrábějí pokerové karty různých kvalit, kartony, kartony s laminací a plasty – a tak je poslední možnost nejlepší.

Plastové karty vám budou sloužit velmi dlouho a potěší vás odolností proti opotřebení. Díky hladkosti jejich povrchu jsou velmi pohodlné a esteticky cítit v rukou. Právě s takovými kartami je vhodné zamíchat do dvou hromádek – udělat pušku.

Plastové pokerové karty jsou odolné proti vlhkosti a prakticky se nerozbijí. V případě rozhýbání a stlačení v ruce hráče si zachovají svůj tvar a nebudou vystaveny tření nebo záhybům v rozích.

Pro živé pokerové hry u skutečných stolů, zejména pokud mluvíme o turnajových událostech, se vždy používají nové karty vysoké kvality. Jejich rubová strana, nebo jinak řečeno – košile, musí být zcela identická. Na materiálu karet by neměla být sebemenší chybička. Dnes najdete speciální balíčky pokerových karet na zakázku pro speciální hráče, mohou mít originální obrázky karet vysoké hodnoty nebo neobvyklý design košile.